دیگ فولادی آبگرم

دیگ فولادی آبگرم

دیگ فولادی آبگرم جهت گرمایش سیال آب در موتورخانه از فشار کار سه بار تا 20 وظرفیت حرارتی شصت هزار کیلوکالری در ساعت تا .

  وقتی شما دیگ فولادی آبگرم منزلتان را انتخاب می کنید؟


دیگ فولادی و مزایای آن

مزایای دیگ های فولادی
طول عمر این دیگ ها بالا تر است.
راندمان و بازده حرارتی دیگ های فولادی سه پاس از دیگ های چدنی بیشتر است.
ظرفیت آن ها تقریبا نامحدود است (مناسب جهت پروژه های بزرگ)
قابلیت تحمل شوک های حرارتی را دارند.
فشار های خیلی بالا را می توانند تحمل کنند (مناسب جهت ساختمان های مرتفع)
بصورت یکپارچه به محل نصب ارسال می شوند و نیازی به مونتاژ ندارند.


دیگ فولادی آبگرم :

از معمول ترین مولد های گرمایی،دیگ های حرارت مرکزی می باشند . در دیگ ها انرژی حرارتی از سوخت (که توسط مشعل تولید حرارت می نماید ) گرفته شده و به آن داده می شود . بسته به نوع مصرف، آب می تواند در دیگ ها به آب گرم (۸۷ درجه سیلسیوس)، آب داغ (۲۰۰ درجه سیلسیوس با افزایش فشار آب) و یا بخار تبدیل شود لذا دیگ ها به سه نوع دیگ آبگرم ، آب داغ و دیگ بخار تقسیم می شوند .در دیگهای آب گرم انرژی حرارتی تولید شده توسط مشعل، آب گرم یا داغ را تولید می نماید و سعی می شود که از تولید بخار جلوگیری به عمل آید زیرا در این دیگ ها کنترل و سوپاپی جهت بخار ایجاد شده وجود ندارد و در صورت تولید بخار به دیگ آسیب می رسد. دیگ ها آب گرم از نظر جنس و ساخت به دو نوع : چدنی و فولادی تقسیم می شود

  1. .


دیگ فولادی آبگرم


 رایج ترین تاسیسات گرمایش ساختمان استفاده از سیستم گرمایش حرارت مرکزی با آب گرم می‌باشد. لذا با توجه به اینکه در این سیستم انتقال حرارت توسط سیال آب انجام می‌شود برای اینکه بتوان انتقال انرژی حرارتی را از سوخت مشتعل شده به محیط مورد نظر انجام داد، نیازمند نصب تاسیسات کامل گردش آب هستیم.

مهم‌ترین دستگاه نصب شده در تاسیسات حرارت مرکزی دیگ آب‌گرم می‌باشد که عمل انتقال حرارت حاصل از سوخت به آب را انجام می‌دهد. این دیگ ها در دو نوع فولادی و چدنی رایج می باشند.

 دیگ آب‌گرم چدنی که از پره های شکل یافته از چدن ساخته می‌شوند در قدیم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفت ولی با توجه به مزیت‌های دیگ‌های فولادی نسبت به دیگ چدنی، امروزه استفاده از دیگ آب‌گرم چدنی کمتر رایج می‌باشد.

 دیگ آب‌گرم یا دیگ آب‌داغ (بر اساس دمای سیال ) :
در دیگ آب‌گرم حداکثر دمای آب دیگ  ۹۰ درجه سانتیگراد می‌باشد. در صورتی که با افزایش فشار داخل دیگ و استفاده از سیستم انبساط بسته دمای آب داخل دیگ به بالای ۱۰۰ درجه سانتیگراد برسد به آن دیگ آب‌داغ می‌گویند. حداکثر دمای آب در دیگ آب داغ معمولا تا ۱۳۰ درجه سانتیگراد می باشد. (در دیگ آب‌داغ به دلیل فشار بالا و بسته بودن سیستم دمای آب افزایش یافته ولی تبدیل به بخار نمی‌شود.)


 طول عمر دیگ های فولادی از دیگ های چدنی به به دلیل شکننده بودن پره های آن ها بیشتر می باشد. ( امکان شکستگی پره های دیگ های چدنی چه در حمل و نقل ، چه در هنگام مونتاژ و چه در اثر سرد و گرم شدن وجود دارد.)
با افزایش ظرفیت دیگ و در نتیجه افزایش تعداد پره‌ها طول دیگ زیادتر شده و شعله مشعل توان گرم نمودن آب گردش‌کننده در پره‌های انتهایی دیگ های چدنی را ندارد. لذا از دیگ های چدنی معمولا در پروژه های کوچک و خانگی (به دلیل سادگی در حمل و نقل) بیشتر استفاده می گردد.
دیگ های چدنی معمولا تحمل فشار های بالا را ندارند و به دلیل فشار کاری پایین تر نسبت به دیگ های فولادی معمولا در ساختمان های با ارتفاع کم استفاده می شود.
میزان رسوب گیری دیگ های چدنی به دلیل پیچ و خم های عبور آب به مراتب بیشتر از دیگ های فولادی بوده و در نتیجه راندمان آن نسبت به حالت اولیه سریع تر کاهش یافته و شکنندگی آن افزایش می یابد..

نظرات بازدیدکنندگان